Historické kalendárium
1. prosinec 1926
Dne 1. 12. 1926 se sešla ustavující schůze Kruhu přátel vážné hudby. Prvním předsedou se stal pedagog, skladatel a sbormistr František Míťa Hradil. Spolek vedle ukázek starší české a světové hudby představoval ostravskému publiku i nejlepší hudbu soudobou, díla Janáčkova, Prokofjevova, Stravinského, Hindemitha nebo Schönberga, a to v době kdy širší veřejnost tyto skladatele ještě jednoznačně nepřijala. Účinkující spolek vybíral převážně z řad ostravských umělců. Ze známějších interpretů v Ostravě vystoupila italská klavíristka Ornella Pulitiová nebo polský klavírní virtuos Erwin Brynicki. Sezónu 1932/1933 zahájil komorní večer Paula Hindemitha za přítomnosti skladatele, který mimo program zahrál Regerovu sonátu pro sólovou violu.
V červnu 1939 Kruh přátel vážné hudby svou činnost ukončil ve prospěch Spolku pro komorní hudbu.
3. prosinec 1923
Dne 3. 12. 1923 se v hájovně v Plesné narodil malíř a scénograf Otakar Schindler. Těsně po skončení druhé světové války spolu s Drahomírem Šajtarem založil ostravské amatérské divadlo Kytice. Po jeho přejmenování na Divadlo Petra Bezruče v souvislosti s vytvořením stálé profesionální scény se v r. 1955 stal jeho prvním scénografem. V r. 1974 přesídlil do pražského Realistického divadla, kde v 80. letech vytvořil úspěšný tandem s režisérem Lubošem Pistoriem. Často spolupracoval také s režisérem Janem Kačerem, kterého poznal již v Ostravě, kam Kačer s dalšími absolventy DAMU přišel v r. 1959. Podílel se na návrzích scén pro inscenace ostravského televizního studia nebo loutkových filmů vznikajících v ateliérech v Praze, Ostravě a Bratislavě. Vedle scénografické tvorby se zabýval malbou a návrhy keramických mozaik. Jeho výtvarný rukopis byl poznatelný ve spojitosti s výstavištěm Černá louka. V r. 1964 spoluzakládal ostravskou výtvarnou skupinu Kontrast. Otakar Schindler zemřel v Berlíně 22. 10. 1998.
4. prosinec 1919
Ve čtvrtek 4. 12. 1919 došlo k velké loupežné krádeži na nádraží v Přívoze. Ze staniční pokladny odcizilo sedm ozbrojených mužů 360 000 korun. Loupež podnikli odpoledne mezi 4. a 6. hodinou. Skupinu vedl známý keťas František Hroch a zloděj František Šerek, jehož milenka byla dcerou železničního zřízence Paseky, se kterým plán domluvili. Pokladna se nacházela v zastrčené budově pro nákladní zboží, kam byl snadný přístup. Na starosti ji měl pouze jeden úředník, který měl jako jediný klíče od pokladny a v době loupeže se nacházel v kanceláři. S namířeným revolverem a se slovy „Otevři kasu a dávej ruce nahoru!“ vtrhli lupiči do kanceláře, přestřihli dráty od zvonků, bezpečnostních signálů a přinutili pokladníka otevřít pokladnu. Poté jej spoutali a s kořistí utekli k řece Ostravici, kde si lup rozdělili. Úspěšnou akci druhého dne oslavili v jednom z nevěstinců. Již v sobotu se policii podařilo zatknout pět pachatelů a při domovních prohlídkách většinu uloupených peněz našli. Matka jednoho z lupičů „když byla přivedena na policejní komisařství, měla na hlavě pod šátkem peněz za 32 500 K. Dcera měla na těle přivázáno 3600 K.“ Na dopadení vůdců skupiny vypsalo ředitelství státních drah v Olomouci odměnu 3000 korun.
Popisky k ilustracím:
(1) Pozvánka na abonentní koncerty Kruhu přátel vážné hudby (1927).
(2) Pohlednice nádraží v Přívoze (před r. 1918).
Připravil Archiv města Ostravy