Historické kalendárium
7. duben 1930
Dne 7. 4. 1930 se v Praze narodil Karel Vochoč, herec a šéf činohry Státního divadla v Ostravě v letech 1974–1981. Vyrůstal v dělnické rodině na Žižkově, na jeviště vkročil už jako člen Kühnova dětského sboru. Po neklidném dětství a dospívání jej touha po divadle zavála v roce 1949 do Horáckého divadla v Jihlavě. Přes angažmá v Liberci, Těšíně a Opavě zakotvil v roce 1963 v Ostravě. Vyzrál v herce přirozeného komediálního projevu, který oslovoval diváky. V roce 1974 byl jmenován zasloužilým umělcem. Jeho nejširším publikem byli televizní diváci a rozhlasoví posluchači, podílel se na mnoha inscenacích a seriálech ostravského studia Čs. televize (Dispečer, Haldy, Kamenný řád, Stavy rachotí, Velké sedlo, Přátelé Zeleného údolí aj.). Přes mnohé pracovní příležitosti v Praze zůstal v Ostravě, kde zemřel ve věku 57 let (12. 7. 1987).
12. duben 1890
Dne 12. 4. 1890 se v Plzni narodila Jana Kovaříková (provdaná Hanáková), herečka a dlouholetá členka ostravské činohry. Díky svému strýci, řediteli hotelu na Vinohradech, se dostala do pražského prostředí. Zde jí učarovalo divadlo a probudil se v ní zájem o profesionální hereckou kariéru. První angažmá získala v roce 1907 u divadelní společnosti v Horažďovicích. Prošla řadou divadelních scén, hrála v Praze, Pardubicích, Brně. V době I. světové války se vrátila do Prahy do kabaretu Rokoko. Následovaly znovu Pardubice, kde potkala svého manžela Mirka Hanáka, šéfa východočeské opery, a po sňatku se v roce 1922 přestěhovali za prací do Ostravy. Jana Kovaříková zůstala v Národním divadle moravskoslezském 14 let, kam se po dalších „štacích“ v Kladně, Košicích a Plzni znovu vrátila v sezoně 1939-1940. Příležitost pro její talent nalezl také film. V roce 1947 hrála v dramatu Portáši. V roli tupé babky Pejzlarky, posluhovačky na policejní stanici v Putimi, v komedii Poslušně hlásím (1957) se zapsala do paměti diváků. V roce 1955 získala titul zasloužilá umělkyně. Zemřela 23. 5. 1960 v sanatoriu v Dobříši.
13. duben 1902
Dne 13. 4. 1902 došlo na území Ostravy k prvnímu známému automobilovému neštěstí. Účastníkem nehody byl jeden z prvních majitelů automobilu v Ostravě Ing. Karel Molterský, chemik ve Vítkovických kamenouhelných dolech, se svými spolujezdci. Kolem čtvrté hodiny odpoledne se vraceli z Petřvaldu do Ostravy, když na prudkém spádu u Radvanic řidič vůz nezvládl a sjel do příkopu, levé přední kolo se rozbilo a cestující vypadli ven. Molterský utrpěl vnitřní zranění, kterému zanedlouho podlehl. Ostatní vyvázli s lehkými oděrkami, podlitinami a šokem. Do této události byly automobily pro tisk zdrojem komických situací a vtipných komentářů pro pobavení čtenářů. Avšak tragická nehoda se stala pro žurnalisty senzací, která plnila v různých obměnách stránky dobových novin velmi dlouho. Na této „tradici“ se do dnešních dnů mnoho nezměnilo…
Připravil Archiv města Ostravy