Historické kalendárium
26. srpen 1428
Dne 26. 8. 1428 husitská posádka opustila Ostravu. Husity bylo město ovládáno od počátku léta 1428. Hodlali město opevnit a získat tak výpadní bránu do Slezska. Stali se tak vážným nebezpečím, že se slezská knížata rozhodla k rázné akci. Dne 21. srpna vytáhli do pole knížata ratibořská, opavský kníže Přemek, těšínská knížata Bolek a Kazimír a kníže kozelský Konrád Bílý. Jejich přesila byla tak velká, že husité Ostravu vyklidili. I tak ale prakticky kontrolovali Ostravsko i Horní Slezsko. Husitskými válkami Moravská Ostrava neutrpěla, naopak, zdá se, že se její postavení zlepšilo a populační velikost zvětšila. Město dosáhlo postavení nejvýznamnějšího centra hukvaldského panství. Důkazem prosperity města bylo udělení druhého výročního trhu králem Jiřím z Poděbrad v roce 1461.
30. srpen 1918
Dne 30. 8. 1918 se v Ostravě narodil vynikající znalec českého jazyka univerzitní profesor Václav Křístek (zemřel 9. 9. 1979 v Praze). Pocházel z hornické rodiny ve Slezské Ostravě. Od roku 1950 působil na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a od roku 1968 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Důvěrná znalost ostravského hornického prostředí se projevila hned na počátku jeho vědecké dráhy vydáním monografie Ostravská hornická mluva. Vedle toho věnoval i pozornost studiu historického vývoje spisovné češtiny.
1. září 1923
Dne 1. 9. 1923 nastoupil do funkce městského archiváře v Ostravě středoškolský profesor, znalec dějin Slezska a autor řady historicko-vlastivědných článků a studií, Alois Adamus. Toto datum lze považovat za počátek existence ostravského městského archivu. Ostrava však byla posledním z velkých měst Československa, které přistoupilo ke zřízení svého vlastního archivu.
Připravil Archiv města Ostravy