Pocta a dík osvoboditelům Ostravy
Vojenské pocty hrdinům padlým na bojištích druhé světové války i jejich spolubojovníkům, kteří se dneška nedožili, orámovaly slavnostní pietní akt, který uspořádalo 30. dubna město Ostrava u příležitosti 71. výročí osvobození u Památníku Rudé armády v Komenského sadech.
Historické bojové zástavy Armády ČR při pietním aktu v Komenského sadech. Foto: J. Zerzoň
Vítězná Ostravsko-opavské operace, během které jednotky Rudé armády a 1. československého armádního sboru v SSSR, osvobodily Ostravu, přinesla po šestileté německé okupaci jeho obyvatelům úlevu a novou perspektivu. Historické události i jejich vztah k současnosti připomněli ve svých projevech osvoboditel Ostravy a její čestný občan plukovník Bedřich Opočenský, primátor Tomáš Macura, náměstek krajského hejtmana Josef Babka i mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice Alexander Zmejevskij.
Delegace pak položily věnce a kytice k památníku. Za město Ostravu primátor Tomáš Macura, náměstkyně primátora Iveta Vozňáková, náměstek primátora Zbyněk Pražák a člen rady města Ostravy Libor Folwarczny. Za ostravské městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Jih, Poruba, Slezská Ostrava, Vítkovice, Michálkovice, Krásné Pole a Pustkovec jejich starostové a místostarostové.
Památce válečných hrdinů se poklonili také představitelé organizací veteránů a bojovníků za svobodu, poslanci českého a evropského parlamentu, krajského úřadu, Armády ČR, policie, zástupci konzulátů Polska a Ruska, politických stran, společenských organizací, hosté z partnerského města Gaziantep (Turecko) aj.
Součástí shromáždění bylo defilé příslušníků Hradní stráže s historickými prapory, čestná salva, přehlídka jednotky Armády ČR Moravskoslezského kraje a nízký přelet dvojice stíhaček Jas 39 Gripen. Na závěr zazněly v podání Vojenské hudby Olomouc hymny Ruské federace, Slovenské republiky a České republiky.